Nakladatelství Běžíkocour
Všechny ty Litery a Zlaté stuhy a další ocenění jsou samozřejmě velká pocta, ale ještě větší radost nám dělají upřímně nadšení čtenáři. Šárovcovi z Holešovic se pravidelně účastní soutěže Zlaté dítě a nejednou již s projektem inspirovaným některou z našich knih zvítězili.
V ročníku 2023 svou tvůrčí skupinu pojmenovali: říkají si Běžíkocour! Omdléváme blahem, jsme nesmírně poctěni, a tak jako aspoň drobný výraz vděčnosti uvádíme anotace a fotodokumentaci produkce nakladatelství Běžíkocour i zde na našem webu.
Pozor archeolog!
Zdá se, že byla objevena předloha známé knihy Pozor doktor! (Běžíliška). Dosud nevydaná disertační práce Pozor archeolog! Dějiny archeologie na 60 tabulích z roku 1922 byla nalezena v arkhamské univerzitní knihovně. Autorem není nikdo jiný než slavný kočičí archeolog Lorenz Heinz. Vydání knihy se ujalo nakladatelství Běžíkocour, které se zaměřuje na autorské knihy s důrazem na obrazové vyprávění. Výpravně provedená encyklopedie nejrůznějších oblastí klasické i moderní archeologie Vás provede od počátků zájmu o identifikaci egyptských a římských památek po současné objevy v polském Gdaňsku. Nedílnou součástí encyklopedie jsou i náročné rekonstrukce nalezených objektů. Na požádání lze pak navštívit i archeologickou sbírku Lorenze Heinze, která je dnes uchovávána na tajném místě v pražských Holešovicích.
(inspirováno knihou Pozor doktor!)
Řez tuleněm
Naše sbírka tuleňů začala nenápadně a pozvolna nákupem Tuleně Motýlka a Mazlíka na baltském pobřeží. Překotný nárůst tuleňů nejrůznějších druhů, typů a vlastností přerostl v posedlost. Tuleni byli prostě všude a nemuseli jsme je již ani zachraňovat ze second handů. Darem jsme dostali plyšového tuleně od paní z knihovny, bílého tuleně od pána z vrátnice, tulení přívěšek od polské lektorky, tuleně v košíku od kamarádky... Každý tuleň má svoje jméno, charakter a vlastní způsoby. Jeden chce být prezidentem, jiný je šéfredaktorem. Dokonce jeden z nich neumí plavat a bojí se vody. Pomalu se blížíme k dvěma stům tuleňů, a proto byla nezbytná katalogizace. Zapsat jméno či přezdívku, původ a datum získání, nakreslit portrét, zvěčnit levou přední ploutvičku (1:1), uvést barvu a speciální znak a změřit délku. Aktuálně jsme z toho trochu tuleni, ale nastává čas změny. Začíná totiž nenápadně a pozvolně vznikat sbírka opic...
(inspirováno knihou Řez kočkou)
Dům číslo 18
Knižní novinka: DŮM ČÍSLO 18 (Každá rodina má svůj dům a příběh), autorská kniha, 55 stran, 35,5 x 24 x 14 cm, ilustrace a koláže na recyklovaném kartonu, pevná lepená vazba, vlastním nákladem, Praha březen 2019 + příloha: soubor 12 pohlednic se sušenými květy ze Zagrob v kartonové obálce, 3 sady nálepek s tematikou ze Zagrob a speciální zinové vydání knihy ve formátu A4.
Každé letní prázdniny vyrážíme za dobrodružstvím do Polska: do Sobieszewa na Balt, do Varšavy a do Zagrob (Podleské vojvodství, Polsko), kde se narodila babička a dodnes zde žije strýc Ryszek. Tentokrát je to ovšem trochu jiný příběh. Vydali jsme se totiž na cestu do neznámé minulosti a snažili jsme se odkrýt nejstarší rodinné paměti a osobní vzpomínky. Moc nám v tomto konání pomohla babička Jadwiga, teta Ania, strýc Ryszek a bratranec Bogdan. Pokusili jsme se uspořádat rodokmen, najít nejstarší dochované fotografie, pohrát si s obrazovou dokumentací a vzpomínkami, osobními příběhy a specifickým prostorem venkovského domu v Zagrobech. A výsledkem je tento rodinný příběh vepsaný do knihy, kterou zařadíme na čestné místo naší česko-polské knihovny. Inspirující čtení přeje Jasmínka, Kamil, Martina a Martin.