Vendula je blbá, říkají to všichni. Jediným kamarádem je jí neřád, drobné stvoření z odpadkového koše. Ten Vendule dodává sebejistotu k nevybíravému odrážení drobných křivd. Co na to okolí? Příběh nabízí dvě barevně odlišené varianty: Trestající rodiče a ponižující učitele, ale také vnímavé spolužáky, kteří se dokážou Venduly zastat.

Let na trase Praha–Londýn–Liverpool

Cesta po Anglii se zastávkami v Buckinghamském paláci u královny, v Liverpoolu u The Beatles a v Hyde Parku u Petra Pana. Pro Mikuláše na křídlech jeho malého letadla, pro čtenáře alespoň na stránkách plných ilustrací i místopisných vysvětlivek.

Dějiny 20. století pohledem vnuka, dědečka a historika v jedné osobě.

Pohled na dějiny minulého století optikou jedné rodiny, která sleduje z balkonu své chaty v srdci Čech postupně německé i sovětské tanky a z dočasné emigrace v Západním Německu prvního člověka na Měsíci. Ve vyprávění i kolážových ilustracích se tak protínají individuální a místní osudy s událostmi celonárodního významu, doplněnými vysvětlivkami historických faktů i rodinných zvláštností.

★ anketa Kniha roku Lidových novin 2022 (1 hlas)

Proč se patnáctiletý kluk sebere a jde na kole do Marseille? Protože může. A třeba se po přečtení téhle knihy seberete, namažete řetěz, sbalíte náhradní duše a větrovku a vyrazíte přes Alpy taky. Cyril ovšem nejede jen tak, putuje za rodinnou historií, každý den pilně posílá pohledy a kromě toho kousek od Interlakenu potká Geneviève, která je chytrá, vtipná a umí jezdit na kole bez držení.

★ Nejkrásnější české knihy roku 2022 (nominace)
★ Nejlepší knihy dětem 2022/2023

Příběh chlapce, jehož otec odcestoval za prací, a nechal tak Fánka jen s ustaranou maminkou a jeho dětskými sny. Sny, které na každé stránce vystupují z ilustrací drobnými zlatými detaily.

Skrze příběh dvou školáků se v knize čtenáři seznámí s různými vzrušujícími postupy při fotografování, s fotoaparáty, objektivy, temnou komorou, ale také s historií.

Myška si ořezala tužku a s cestovním deníkem vyrazila na cestu. A co že si do něj zapisovala? Trasy stěhovavých ptáků, tvary rozvětvených kořínků, čárky za každou padající hvězdu. Ale i smutek z odpadků nebo špinavé vody v potoce.
Tak kdo si teď sedne s jejím deníkem do křesla a kdo z něj radši vytrhne jen pár stránek s návodem na sestavení úpravny vody nebo odlévání zvířecích stop, nacpe si je do kapsy a hned tohle všechno poběží vyzkoušet?

Pokračování přírodovědného vyprávění z knihy Hravouka, tentokrát i s otázkami a stolní hrou na předsádce.

příběh vlídného nepřátelství

Je v pořádku někoho mít rád – a je v pořádku někoho rád nemít. Karlíček a vosy nemohou jeden druhého vystát, ale i tak dokážou žít v jednom lese spolu a pomáhat si, když je to potřeba. Jednu zimu museli Karlíček s vosí královnou strávit v jedné místnosti: nezačali se mít rádi, ale naučili se vzájemnému respektu.

čili O větrných mlýnech čili Rozára a Černý Petr

Větrné mlýny jsou zvláštní stavení, kolem nichž žijí zvláštní tvorové. Vedle příběhu o hledání sebe sama a nalezení pokladu pod vlastním prahem kniha nabízí vhled do historie a fungování větrných mlýnů a navozuje pocit, že vítr zabloudil i na její stránky, kde rozfoukal nadpisy a rozsypal trochu mouky.

Nejen u nás, i na planetě Praminda má velkou důležitost hláska Ř. Dvojčata Kařut a Řabach si musejí pohlídat nejen ji, ale také jeden druhého. Jak to dopadne s uneseným Kařutem? Najdou jeho blízcí cestu k Hoře zapomnění? A kdo je strašlivý Hun-gen-dung? Napínavé dobrodružství i veselé putování do temné sluje a zpátky domů začínají.

Sbírka básní, při jejichž čtení se člověk někdy baví, jindy zalyká nostalgií a občas jej i zamrazí. Podle toho, jestli si autor zrovna hraje se slovy, vzpomíná na dětství u babičky na půdě, nebo poukazuje na společenské problémy, jakými je bezdomovectví nebo nezájem rodičů o děti.

Výpravně provedená encyklopedie nejrůznějších oblastí lékařství a srovnání historického a současného přístupu. Čtenáři se tak dozvědí, jak se chirurgie vyvinula od pravěké trepanace k narkóze a transfuzi krve anebo že proti moru se dnes místo sebemrskačství a bezhlavého útěku bojuje moderními antibiotiky. Bohatě ilustrovaná kniha tak nabízí vhled do lékařské profese i do jejího vývoje od pravěku po současnost a po jejím přečtení si leckdo uvědomí, že jít dnes k zubaři není zdaleka taková hrůza jako před dvěma sty lety…

edice Jedna báseň, svazek druhý

Slavná hornická balada o neštěstí a bídě umocňované lidskou lhostejností vázaná v tmavošedém plátně. Pochmurné, došeda laděné ilustrace sirot jako by sám starý Magdon načrtl uhlem, který se mu stal obživou i záhubou jeho ženy.

edice Jedna báseň, svazek první

Útlá knížka vázaná v šedém plátně s obálkou bez obrázku může vypadat snad až příliš usedle. Na jejích stránkách s vínovou ořízkou však ožívá v morbidním humoru a rozverných perokresbách koleno, které samo světem jde.

Medvěd se rád předvádí, liška je zas dramaqueen, medvěd chce večeři a liška není žádná domácí puťka. Medvěd má lišku rád. A liška má ráda medvěda. Přesto to neznamená, že by to spolu měli vždycky jednoduché.
Hravá a milá knížka pro všechny medvědy a lišky, nejen pro rodiče našich nynějších i teprve budoucích čtenářů.

Knížka česko-francouzských palindromů, tedy slov, která můžete číst popředu i pozpátku. Autoři nenabízejí příběh připravený ke konzumaci, ale inspiraci v podobě mnohasmyslných obrázků, které vystupují z teplocitlivého papíru a propojují jak francouzský význam s významem jeho českého dvojčete, tak významy jednotlivých slov napříč stránkami.

Knížka o vynálezech, při jejímž vzniku se zapotili i pobavili nejen autor veršů a ilustrátorka, ale také grafička. Každý z 53 vynálezů je představen jednou z 10 básnických forem a navíc v zajímavém grafickém provedení: jednou je text přímo součástí obrázku, jindy se písmenka sesypou, jsou odulá nebo naopak prťavá, vlní se podle tvaru vynálezu.